10:44

Otyłość - czym ona jest?

Witajcie,
dziś poruszę dość ciężki dla mnie temat ponieważ dotyczy mnie samej.



Otyłość - tak, właśnie ona mnie dotyczy i nie ukrywam tego, nawet by było ciężko ją ukryć 😂
W każdym bądź razie w moim przypadku towarzyszy mi od urodzenia. Korzystając z informacji z mojej książeczki zdrowia rodząc się ważyłam 4,5 kg co raczej nie jest mało i miałam 60 cm wzrostu. Wciąż nie mało.... w każdym bądź razie moja przygoda z otyłością zaczyna się od narodzin. Wiadomo pulchniutkie dzieci są słodkie i muszę przyznać ja byłam śliczniutka i jeszcze jak mama robiła mi 'palemkę' z włosów to już w ogóle. 

Chcę wam najpierw troszkę objaśnić i zdefiniować Otyłość.

Najpierw posłużę się ciocią Wiki.

Otyłośćnadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. 

W skrócie chodzi o jedzenie itp itd ale chcę żebyście wiedzieli że otyłość nie zależy tylko i wyłącznie od tego, że ktoś dużo je i nie umie nad tym zapanować. Wiecie nadmierna ilość jedzenia nie ukrywajmy może być jedną z głównych przyczyn, ale jakie są też inne?



Czynniki genetyczne czyli nawet ktoś z twoich przodków mógł być gruby (nazywajmy rzeczy po imieniu), a na Ciebie może to przejść. Są różne kombinacje tych genów jakieś jednogenowe czy tam też mutacje, kogo obchodzą te dosłowne definicje i kto by je tam rozumiał. Chodzi o to że w twoim DNA płynie krew przodków i mogło przejść na Ciebie to że potrzebujesz więcej jedzenia, lub wystąpiła jakaś mutacja i generalnie staniesz się otyłym. Z tego co czytałam naukowcy ten przypadek dalej badają i jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej to tylko w naukowym języku a ja nie jestem aż tak rozeznana więc, zajrzyj na Wikipedie 😀 (chyba że to ja jestem dziwna i nic z tego nie zrozumiałam)

Pozagenetyczne czynniki biologiczne - generalnie jak przechodzisz jakiś proces zapalny lub masz nowotwór może się też stać tak, że zareagujesz w ten sposób. Możesz również chorować na niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedobór hormonu wzrostu, hiperinsulinizm czy inne.

Czynniki farmakologiczne - chodzi o leki moi drodzy, często antydepresanty, leki neuroleptyczne (jakoś chyba tak), leki przeciwpadaczkowe czy nawet insulina. Pewnie też nie raz słyszeliście że po sterydach ludzie tyją, fakt. Dam nawet przykład z mojego otoczenia. Moja chrzestna - tak między nami wspaniała kobieta, może akurat czyta to POZDRAWIAM CIĘ CIOCIU 😉- po pewnej operacji i powikłaniach, nie wnikajmy dostała leki ze sterydami, i wiecie co? Przytyła... Wiadomo to nie jest 150 kg czy nawet 100 czy nie wiem ile, ale po prostu trochę przytyła, o tyle dobrze że ciocia jak w pewnym momencie skapnęła się, że aha coś jest nie tak to zaczęła uważać na wagę. Prosty przykład, trzeba uważać bo niektóre leki po prostu wzmagają apetyt, a gdy tego nie skontrolujesz to w pewnym momencie spojrzysz w lustro i mówisz 'co się ze mną stało', a to stało się szybkooo....

Czynniki środowiskowe - jednym słowem jesz (nawet nie musisz się obżerać czy coś) ale nie masz ruchu, tryb życia siedzący non stop zero wysiłku fizycznego.

Czynniki psychologiczne - znów krótko i na temat. Stres - jesz, Zły nastrój - jesz, Depresja - jesz. Jednym słowem smutek zatapiasz zamiast w alkoholu to w jedzeniu, czyli tak jakby z jednego uzależnienia to w drugie.




No dobra, poznaliśmy przyczyny to może poznajmy....

Choroby i objawy związane z otyłością:


  • Zespół metaboliczny zespół polimetaboliczny, zespół X, zespół insulinooporności, zespół Raevena
  • cukrzyca typu 2
  • choroby układu ruchu
  • nadciśnienie tętnicze
  • zawał serca i mózgu (co do mózgu to pierwszy raz słyszę że coś takiego jest, jeśli to jest dziwne to przepraszam, ale wow ile ja się teraz też dowiaduje 😁)
  • wylew
  • zatorowość
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • choroby nerek
  • miażdżyca
  • kamica żółciowa
  • większe tendencje do nowotworów



Niektóre choroby takie jak tarczyca, cukrzyca, zespół policystycznych jajników też mogą być objawem otyłości jak i jej skutkiem.
Jakby nie patrzeć otyłość jest chorobą XXI wieku i gdy ktoś mówi 'co za grubas' mówi tak w większości przypadków nie znając historii tego człowieka. Kim jesteśmy żeby oceniać innych? Czemu osoby z anoreksją nie spotykają się z hejtem a współczuciem (przynajmniej z tego co ja zauważyłam i nie mówię tu o wszystkim), każdy człowiek jest inny i w tym wszystkim chodzi by być sobą. Nie wolno oceniać osób z anoreksją czy otyłością nie znając ich historii. Dlatego zanim coś powiemy, pomyślmy czy to nie jest skutkiem jakiejś choroby lub jakiegoś wydarzenia które spowodowało nadejście otyłości.



W tym tekście chciałam wam przedstawić istotę i pokazać że to jest choroba, i wiem że wiele ludzi mówi że osoby grube zasłaniają się chorobą, tak jest też z wieloma polskimi lekarzami, ale o lekarzach i innych tego typu kiedy indziej. Chodzi o to, że otyłość jest chorobą od której zaczynają się inne komplikacje zdrowotne i one zagrażają życiu, a chyba wszyscy wiemy jak wartościowe jest każde życie.

Ciekawi jesteście mojej historii? Wszystko powolutku, zaglądajcie na bloga, obserwujcie i do 'czytania' niedługo.

Dzięki wam za przeczytanie, czekam na wasze komentarze i spostrzeżenia na temat tej choroby. Chcę waszej szczerej opinii.


Całuski,
przesyła Kruszynka czyli kahsDesign.
💗 


informacji jak i zdjęć użyłam ze stron:
wikipedia.pl
poradnikzdrowie.pl
pinterest.com

19 komentarzy:

  1. znam wiele osób z otyłością. Mają to od dziecka. Niektórzy żyją z tym ciągle, niektórzy chcą zwalczyć poprzez zdrowe odżywianie itd. Nigdy nie wgłębiałam się bardziej w te tematy, może dlatego, że mnie nie dotyczą. Ale teraz wiem, że to był błąd bo przecież warto wiedzieć jak działają niektóre organizmy i na czym to wszystko polega, nawet gdy nie jesteśmy w sprawę zamieszani. Dlatego Twój post bardzo wiele mi dał nowej wiedzy

    magdawiglusz.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cieszę się, że pomogłam :) chciałam właśnie przedstawić od strony medycznej i tego jak na prawdę jest i cieszę się że pomogłam. W następnych postach będę dostarczać więcej informacji nawet dotyczących codzienności więc zapraszam, a już teraz pędzę do Ciebie :)

      Usuń
  2. Moja Ciocia jest strasznie otyła :/ jej dzieci też były, ale odkąd dorosły stwierdziły, że coś jest nie hallo i zadbali o siebie, ciocię wciąż próbujemy przekonać, że otyłość to choroba i musi coś z tym zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Poznałam kilka osób w swoim życiu, które są otyłe. Na pewno nie czuję się z tym dobrze, ale w większości przypadkach jest to kwestia chorób lub po prostu brak zainteresowania swoją osobą :/

    NEYLLA

    OdpowiedzUsuń
  4. Niektórzy ludzie niestety mają chorobę przez którą nie mogą stracić wagi, jest to przykre.
    Ludzie stają się otyli nie tylko przez choroby ale i też przez lenistwo. zamiast iść na spacer spotkać się ze znajomymi wolą siedzieć w domu i pisać na np. Facebooku.
    Fajny wpis , bardzo mądry. Miło się czytało
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zawsze jest problemem ruch, są choroby o których ludzie nie zdają sobie sprawy, a są bardzo poważne. W dalszych postach będę przedstawiać tą tematykę. I dziękuję za odwiedziny.

      Usuń
  5. Otyłość mnie przeraża, sama nie mam z nią problemu i mam nadzieję, że nigdy nie doprowadzę się do takiego stanu, ale jak widzę głównie dzieci/nastolatki, które ledwo mieszczą się w jakiekolwiek ubranie i do tego zupełnie nie patrzą na to co jedzą i ile, to zalewa mnie krew! Też gdy nic nie robią, żadnego ruchu ani nic... nie rozumie m jak tak można.

    >> VANILLIA96.BLOGSPOT.COM <<

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękny Blog *.*
    Miło się na niego wchodzi <33!
    Co powiesz na wspl obs ? :)

    http://believeinhimselfx33.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. :)
      Już wchodzę i Cię obserwuje :)

      Usuń
  7. no niestety, otylosc to coraz wiekszy problem wspolczesnego swiata, szkoda mi bardzo takich ludzi, jednakze wina w znacznej mierze lezy po ich stronie, wpadaja w pewnym momencie w bledne kolo, z ktorego nie tak wcale latwo wyjsc- jest im smutno, wiec jedza coraz to wiecej, zajadaja swoje smutki zamiast wziasc sie w garsc i udowodnic sobie i innym, ze potrafia

    co powiesz na wspólną obserwację? ja już i to z ogromną chęcią! pozdrawiam
    http://justemsi.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, oczywiście ja już obserwuję. W następnych postach właśnie będę poruszać wiele kwestii otyłości.

      Usuń
  8. Otyłość to paskudna choroba :(

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie, że poruszyłaś ten temat. Wielu ludzi jest nawet nieświadomych tego, że choruje na otyłość, a jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, na które trzeba uważać.

    Pozdrawiam ♥
    yudemere

    OdpowiedzUsuń
  10. Nawet nie wiesz, jak cieszę się, że napisałaś o tym post i to wymagało od Ciebie pewnego rodzaju odwagi. Znam wiele osób, które są otyłe, a wcale nie jedzą tak dużo. Najbardziej boli mnie właśnie to, że takie osoby często są wyśmiewane. Wiadomo, przede wszystkim widzę to w szkole, ale osoby dorosłe też nie są najlepsze. No nic, życzę Ci szczęścia tam! Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja z otyłością nie mam problemów, ale znam osoby i to straszna choroba - tak samo jak i anoreksja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na otyłość, a powinno.
    Sandicious

    OdpowiedzUsuń
  12. U mnie chyba głównym czynnikiem jest stres.

    OdpowiedzUsuń
  13. Nigdy nie należy oceniać sytuacji kogoś gdy się nie zna sytuacji. Łatwo jest też stać się otyłym gdy się siebie zaniedba. Ale często przyczyna tkwi głębiej... Niestety

    OdpowiedzUsuń
  14. Dokładnie. Ludzie nie znają tej drugiej strony, a zdolni są oceniać i to bez wyrzutów. Najczęściej widzą to jedynie osoby, które same mają jakiś problem. Ja również go mam, także jestem otyła.. od dzieciństwa. Mój problem tkwi w tym, że zupełnie nie mogę sobie z tym poradzić. Próbowałam wiele razy z odchudzaniem itd. ale dłużej niż kilka dni nigdy mi się nie udało. Boję się, że zachoruję.. do tego niestety stopnia się doprowadziłam..

    OdpowiedzUsuń
  15. Otyłość to przede wszystkim groźny stan dla naszego zdrowia. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć kontrolować co siędzieje z naszym ciałem. Istnieją wagi, które pozwalają określić "skład" naszego ciała czyli ile faktycznie mamy tłuszczu, a ile mięsni. Więcej o tym można przeczytac w tym artykule https://inbodypoland.pl/blog/urzadzenie-do-mierzenia-tkanki-tluszczowej/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 kahsDesign , Blogger